Створюємо будинок, наповнений енергією.

Будинок по Васту: посібник зі створення гармонійного житла

фото_васту архітектура_посібник по створенню гармонійного житла_КОЛЕО

Васту-шастра для початківців: як правильно організувати простір будинку

Секрети стародавньої архітектури для сучасного комфорту

Дом по Васту: гармония пространства и жизни

Васту-шастра ґрунтується на гармонії світобудови, яка виражається в місячному, сонячному та часовому впливі на свідомість і фізіологію людини. З цієї причини ця наука тісно пов’язана з ведичною астрологією та аюрведою.

Усі рекомендації васту дані з метою допомогти людині досягти досконалості життя, яке виражається в розумінні Бога, своєї власної сутності та методів взаємовідносин.

У будинку проходить велика частина людського життя, і васту ставить собі за мету позбавити людину від додаткових турбот, давши можливість зосередитися на головному.

Принципи васту ефективні для облаштування як сіл, міст, так і цілих держав, оскільки ґрунтуються на законах гармонії, спільних для всього світобудови.

Закони сонця виражаються в дотриманні часових відрізків, призначених для певного виду діяльності. Наприклад, з 3 до 9 ранку діє період “мокші”. У цей період необхідно зосередитися на самосвідомості, практикуючи метод повторення імен бога на чотках або інший метод молитовної практики. Якщо ви не практикуєте медитативні методи очищення свідомості, то непогано буде почитати священні писання або книги великих мудреців.

Наука васту походить з різних частин початкових Ведичних писань

  • Сканда-пурана. Планування міст
  • Агні-пурана. Резиденції
  • Ваю-пурана. Храми
  • Гаруда-пурана. Резиденції та храми
  • Нарада-пурана. Орієнтування стін у будинку, розташування системи водопостачання, озера, храми.
  • Манасара. Міські стіни, палаци, пам’ятники.
  • Вішвакарма-прокаш. Резиденції, палаци
  • Бріхат-самхіта. Плантації.
  • Матсья-пурана. Згадуються вісімнадцять мудреців, знавців васту.

 

Васту, як і фен-шуй, ґрунтується на ведичній астрології.

Отже, індійський аналог фен-шуй відомий під різними назвами: васту-шастра, васту-джняна, васту-відья або просто васту. Санскритське слово васту означає “місце”, “дім, житло” або “кімната”. Шастра – це “наука”, а також “трактат”. Відья і джняна – “знання”.

Таким чином, васту – це наука про будинки.

Індійські майстри стверджують, що перелічені в класичних текстах принципи васту мають універсальне застосування; на них не накладаються ні релігійні, ні географічні обмеження. Ці принципи цілком можна пристосувати до сучасних умов життя.

Практика васту спрямована на досягнення не лише матеріального процвітання, але й душевного спокою, щастя та гармонії в сім’ї та на роботі.

Наука васту насамперед враховує енергії, що випромінюються чотирма сторонами світу: північчю, сходом, півднем і заходом.

Вона пояснює простою мовою принципи вибору ділянки для забудови, будівництва будинку та розташування в ньому різних кімнат, які сприятимуть покращенню життя.

Наприклад, їдальня має стимулювати в людини відчуття голоду, вітальня – товариськість, кабінет – жвавість розуму, а спальня – сприяти відпочинку.

Коли людське житло будується в суворій відповідності до принципів васту, людина стає сильнішою, стикаючись з життєвими проблемами.

Багато великих храмів і палаців Індії є шедеврами васту і свідчать про ефективність цієї давньої архітектурної науки.

Наука васту зародилася в період, що передував епосі створення "Рамаяни" та "Махабхарати"

У цих епічних поемах міститься опис міст з багатоповерховими будівлями, просторими балконами та портиками. Кажуть, що план загального розташування міста Айодх’я був схожий на план, знайдений у давній книзі з архітектури – “Манасарі”. У “Махабхараті” розповідається про те, які будинки були збудовані для царів, запрошених до Юдхіштхіри.

У буддійській літературі теж можна знайти розповіді про будівлі, збудовані з урахуванням принципів васту. У джатаках зустрічаються уривчасті згадки про будівлі, збудовані за індивідуальним проєктом.

Кажуть, що Будда виступав з промовами, присвяченими архітектурній тематиці, і навіть вказував своїм учням, що нагляд за будівництвом будівель вважається одним з обов’язків ченців.

У багатьох агамах також наводиться багато корисних відомостей з архітектури. Це насамперед “Камікагама”, “Каранагама”, “Супрабхедагама”, “Вайкхансагама” та “Амсумадбхедагама”.

У деяких тантрах – наприклад, у “Кірана-тантрі” та “Хайяширша-тантрі”, – теж міститься багато інформації з архітектурної тематики.

До найбільш значних індійських джерел з науки про житло належать “Манасара”, “Самарангана-сутрадхара” та “Майямата”.

“Манасара” – це великий трактат з архітектури та іконографії. На думку фахівців, ця книга була джерелом усіх архітектурних ідей, представлених у пуранах та агамах, а також у таких спеціалізованих текстах, як “Бріхат-самхіта” та “Майямата”. Цей трактат і є “Васту-шастра” у вузькому сенсі — “Трактат про житло”. Цей твір вважається загальновизнаним авторитетним джерелом на всій території Індії.

Трактат названий на ім’я автора трактату, про якого мало що відомо; крім того, манасара — це назва цеху майстрів, які займалися вимірами (санскр. мана-сара).

У будівельників у традиційній Індії виділялося кілька основних спеціальностей: головний архітектор (стхапаті), проєктувальник (сутраграхи), художник (вардхантхі), каменяр (вардхакі) та тесляр (сутрадхара).

Архітектор повинен був мати неординарне мислення та прагнення до набуття знань; він повинен був бути хорошим письменником, вправним креслярем, підкованим у геометрії та оптиці, знати натурфілософію та етику, бути обізнаним у галузях права та фізики, і, найголовніше, він повинен чудово розбиратися в астрономії, астрології та математиці.

“Самарангана-сутрадхара” написана царем Бходжею, який правив у 1018 — 1060 рр. н. е. Він був покровителем поетів та літераторів. Крім “Самарангана-сутрадхари” його авторству приписуються ще тридцять три роботи з таких різних предметів, як астрономія, теорія поезії, філософія, політика, релігійний закон, драма, архітектура, граматика, медицина тощо.

“Самарангана-сутрадхара” присвячена не лише житловій архітектурі, міському плануванню та храмовій архітектурі, але й обговоренню канонів живопису та принципів створення механічних пристроїв, які називаються янтрами. Цей твір складається з 83 глав.

У “Майяматі”, приписуваній божественному архітектору Майї, теж глибоко та всебічно викладаються питання архітектури, пов’язані з вибором ділянки для будівництва житла, дослідженням ґрунту, системою мір та орієнтуванням на місцевості, планом спорудження сіл, міст та храмів. Крім вибору місць для розміщення транспортних засобів, ліжок та стільців, обговорюється питання розташування дверей, воріт та флігелів.

У “Майяматі” є рекомендації щодо вибору місця для колодязя. У цьому тексті рекомендується розташовувати колодязі на півночі, північному сході або сході ділянки.

“Майямата” — найвідоміший серед давніх трактатів з архітектури та іконографії. Майя, автор трактату, вважався експертом у галузі не лише васту, а й джйотіші. Знаменитий астрономічний трактат “Сурья-сіддханта” теж написаний Майєю.

У трактаті “Вішвакарма-васту-шастра”, посилання на який існують з шостого століття нашої ери, систематизуються відомості про орієнтування міст, про людей та матеріали, що мають відношення до васту; рекомендації з дослідження ґрунту, міського та сільського планування, храмового будівництва та спорудження палаців.

З цих творів ми дізнаємося, що все на землі під впливом дев'яти планет

Схід – перебуває під впливом Сонця.

Південний схід – перебуває під впливом Венери.

Південь – перебуває під впливом Марса.

Південний захід – перебуває під впливом Раху.

Захід – перебуває під впливом Сатурна.

Північний захід – перебуває під впливом Місяця.

Північ – перебуває під впливом Меркурія.

Північний схід – перебуває під впливом Юпітера.

 

Ваступуруша – (домовий) вселяється в тіло будинку, як Параматма в наше тіло в момент його створення. Тому це не наше тіло, не ми його контролюємо і повинні шанувати його, як дане нам Богом.

Як у кожному будинку має бути вівтар, так і тіло прикрашається божественними знаками (тілака). Тіло – храм Бога.

Якщо ми правильно до нього ставимося, то Бог вдячний нам за це.

Правильне ставлення – використовувати тіло за законами гармонії та з правильною метою.

Васту-шастра – це правила гармонії, а Бхагавад-гіта пояснює мету.

Поважати свій будинок-тіло та домового, це означає не руйнувати його. Без дотримання принципів чистоти, описаних нижче, з будинку йде Васту-домовий і поселяються привиди та інші шкідливі живі істоти, які руйнують щастя та гармонію.

У будинку не можна вживати інтоксикації. Розумні люди не курять вдома, навіть в армії є курилка.

Не можна грати в азартні ігри, інакше в будинку поселяться лицемірство та обман.

Слід дотримуватися вегетаріанства. Будинок не повинен ставати моргом з холодильником.

А позасімейний секс перетворює його на публічний будинок.

Основа всієї науки Васту – поняття Ваступуруша (він же Вастудев або Вастунара), живої істоти, втіленої в кожному будинку.

Це реальна істота, хоча й тонкоматеріальна, що володіє всіма частинами тіла та вразливими точками на ньому. Тому будинок треба будувати так, щоб Ваступуруші було добре, тоді буде добре й мешканцям будинку.

Напрями та сектори

Васту використовує енергію 8 сторін світу, які беруться до уваги вже на стадії вибору земельної ділянки.

У трактаті “Майямата” наводяться 2 схеми: Пітха та Печака.

Стхапатья Веда особливо підкреслює, що вхід у будинок повинен розташовуватися зі східного боку, тому що саме на сході енергія сонця найбільш потужна та благотворна для життя.

Східний вхід сприяє міцному здоров’ю, енергійності, ясності розуму та успіху мешканців будинку.

Вхід з півдня вважається несприятливим, оскільки він перешкоджає підтримці законів природи в житті людей та згубно впливає на здоров’я. Стхапатья Веда рекомендує відмовитися від використання будь-якого роду південних входів у житлових чи ділових будівлях.

Орієнтація за сторонами світу впливає на роботу мозку. Як показали наукові дослідження, робота нейронів нашого мозку змінюється залежно від напрямку, в якому ми дивимося.

Крім цього, в мозку є “орієнтаційні” нейрони, які подають сигнали про розташування тіла в приміщенні та в просторі. Таким чином, той напрямок, в якому ми дивимося, має прямий вплив на роботу нашого мозку та організму в цілому.

Коли ми живемо або працюємо в будівлях з неправильною орієнтацією або спотвореними пропорціями, робота нейронів мозку набуває неправильного характеру, і це може викликати занепокоєння, хвороби, занепад творчих сил, неприємності в сімейному та професійному житті, антисуспільну поведінку і навіть злочинні нахили.

Кожен напрямок має своє тлумачення у Вастушастрі.

8 напрямків сторін світу – на них ґрунтуються 8 принципів Вастушастри.

СХІДНИЙ напрямок – належить Богу Індрі. Зі Сходу починається світанок.

ЗАХОДОМ керує Варуна, він контролює дощ і воду.

ПІВНІЧ. Головний Бог – Кубера, покровительствує над багатством, добробутом.

ПІВДЕНЬ. Панує Господь Яма.

ПІВДЕННИЙ СХІД. Напрямок, між півднем і сходом. Головний Бог – Агні (вогонь). При плануванні будинку в цьому напрямку має бути кухня.

ПІВДЕННИЙ ЗАХІД. Становить кут між півднем і заходом. Головний – Найруті. Тут не повинні бути санвузол, туалети та ванні, колодязі, тому що це може принести шкоду людині.

ПІВНІЧНИЙ ЗАХІД. Панує Бог вітру. Тут не повинні будуватися висотні будівлі, також не повинні бути тут і високі дерева.

ПІВНІЧНИЙ СХІД. Має бути розташована система водопостачання, каналізація. Не повинно бути туалетних кімнат.

Вибір ділянки для забудови

Головні 4 правила:

  • правильно орієнтована земельна ділянка;
  • правильна форма земельної ділянки (квадрат і прямокутник);
  • спокійне місце;
  • перевірка ґрунту на придатність до будівництва;

До вибору землі треба ставитися так само ретельно, як і до вибору нареченої чи нареченого.

Усі пагорби, скелі, насипи та розлогі масивні дерева повинні бути розташовані від нього до Півдня та Заходу.

Нехай земля похило спускається до Півночі та Сходу. Це основний принцип Васту. Північно-Східний сектор (голова Ваступуруші) повинен бути нижчим, а Південно-Західний (ноги) вищим.

Наступний основний принцип – вода повинна бути ближче до голови Ваступуруші. Якщо на Півночі, Сході або Північно-Сході вашої ділянки протікає струмок, значить угоду можна вважати вигідною.

Наступне правило – ділянка повинна бути вирівняна за сторонами світу.

Наступне правило – ділянка повинна бути квадратна!!!

Якщо прямокутна, то її ширина повинна відноситись до довжини, як 1 до 1,25 або 1,5.

Якщо довжина ділянки перевищує ширину більш ніж у 2 рази – вона менш сприятлива.

Уникайте ділянок у формі: трикутників, кола, овалу та інших неправильних геометричних фігур.

З трапецієподібних ділянок гарною вважається така, у якої гострий кут знаходиться на північному сході. Якщо кут в іншій частині, то від нього краще позбутися, вирівнявши ділянку до квадрата. Південно-Західний кут обов’язково повинен бути прямим.

Те саме відноситься і до ділянок з виступами. Виступ дозволений тільки на ПС.

Якщо дісталася неправильна ділянка: виділіть на ній квадрат або прямокутник, обнесіть його стіною, а землю, що залишилася, використовуйте під сад. Це зменшить корисну площу, але на невеликому квадраті буде більше користі, ніж на великому трикутнику.

Нахил ділянки.

Нахил до П і С приносить здоров’я, багатство, успіх.

Рівень землі на ділянці.

Згідно з “Манасарою” храми та будинки святих повинні будуватися на землі, що полого спускається до півночі.

Шали (житла простих людей) на ділянках полого спускаються до Сходу.

Якщо ділянка піднята до півночі або сходу – фінансові втрати та шкодить майбутньому дітей чоловічої статі.

Якщо рівень знижений на ПС – фінансові втрати, погіршення здоров’я, скорочення життя, збитки та жертви при пожежі.

Зниження на Півдні – хвороби та зменшення тривалості життя.

Зниження на ПЗ – збитки від крадіжок та поборів, хвороби та рання смерть.

Нахил до Заходу – печалі, нещастя, фінансові втрати, наклеп, погано впливає на здоров’я та розвиток дитини чоловічої статі.

Зниження на ПЗ – фінансові втрати та неспокійні думки.

Яма та горб у центрі не сприятливі.

ФОРМИ

Будинок квадратний завжди кращий – у всіх відношеннях.

Будинки без кутів.

Будинок без північно-східного кута – найгірший. У такому будинку завжди є велика людина і жінок завжди більше, ніж чоловіків (особливо серед дітей). Результат такого розташування – фінансові труднощі.

Без південно-східного кута – розбіжності між чоловіком та дружиною, проблеми жінок, проблеми у дітей у плані освіти, економічна нестабільність.

Без південно-західного кута, також південний та південно-східний напрямок (хвороби, що призводять до інвалідності).

Без північно-західного кута (крадіжки).

ЗНАННЯ КУТІВ

Краще, якщо всі кути в будинку прямі (90 градусів).

Будинки без кутів.

Будинок без північно-східного кута – найгірший. У такому будинку завжди є велика людина і жінок завжди більше, ніж чоловіків (особливо серед дітей). Результат такого розташування – фінансові труднощі.

Без південно-східного кута – розбіжності між чоловіком та дружиною, проблеми жінок, проблеми у дітей у плані освіти, економічна нестабільність.

Без південно-західного кута, також південний та південно-східний напрямок (хвороби, що призводять до інвалідності).

Без північно-західного кута (крадіжки).

Краще, якщо всі кути в будинку прямі (90 градусів).

Якщо північно-західний кут більше 90 гр., північно-східний – менше – 90 гр. – добре.

Якщо північно-східний кут більше 90 гр.; південно-західний менше 90 гр., (сприятливий для отримання незаконних доходів, у такій місцевості – сувора природа).

Якщо північно-східний, північно-західний кути більше ніж 90 гр., південно-східний менше 90 гр. а південно-західний більше – такий будинок дуже поганий – у такому будинку людині супроводжує страх, проблеми та нестача коштів.

Якщо південно-західний кут менше 90 гр., південно-східний більше – в сім’ї криза.

Якщо жоден з кутів не дорівнює 90 гр. – втрата грошей у будинку, труднощі, проблеми.

Якщо північно-західний та північно-східний кути менше 90 гр. – це загрожує невірним вкладенням грошей, що тягнуть за собою їх втрату.

Якщо північно-східний та південно-східний кути менше 90 гр., північно-західний та південно-західний кути більше 90 гр. – грошові збитки.

Така будова будинку неправильна і погана, але якщо будинок має північно-східне розташування шкоди не буде.

Якщо північно-східний та південно-східний кути більше 90 гр., а північно-західний та південно-західний кути менше 90 гр. – дуже несприятливо.

Якщо південно-західний та південно-східні кути 90 гр., а північно-східний менше 90 гр., північно-західний більше 90 гр – веде до багатьох помилок.

Якщо північно-західний, північно-східний кути 90 гр. південно-західний менше 90 гр, південно-східний більше 90 гр. – можливі нещасні випадки та самогубство.

Васту-шастра. Кухня

Кухня:

  • Має бути на південному сході, оскільки знаходиться під заступництвом напівбога вогню.
  • У східній частині кухні обладнується майданчик для приготування їжі.
  • Плита ставиться так, щоб господиня будинку готувала їжу, стоячи обличчям до сходу в південному секторі кухні.
  • Плита не повинна торкатися східної та південної стін. Для цього можна використовувати плінтус.
  • Мийка знаходиться в ПС кутку кухні.
  • На С стіні можуть бути великі вікна та вентилятори, а на П стіні маленькі віконця.
  • Витяжка біля східної стіни, ближче до ПС кута.
  • Двері з північного боку ПС кута або з заходу в ПЗ кутку. (допускається зі східного боку)
  • Полиці вішаються на П та З сторонах.
  • Для збудження апетиту стіни фарбуються в ніжно-рожеві або ніжно-помаранчеві тони.
  • Дзеркало на С стіні кухні сприяє зміцненню фінансового становища.
  • Питна вода на ПС.
  • Віники, швабри та засоби для чищення – на ПС.
  • Запаси рису, гороху, важкі мішки – на ПЗ.
  • Якщо розмістити кухню на ПС неможливо, тоді спробуйте на ПЗ.
  • Поруч із кухнею має бути приміщення для зберігання начиння.
  • Кран – в північно-східному кутку.
  • Газ не повинен бути навпроти дверей.
  • Каналізаційна система не повинна бути на південному сході або південному заході.

Кухня та розвиток свідомості

Дані рекомендації застосовуються з різним ступенем суворості відповідно до місця, часу та обставин.

Кухня – це “продовження” вівтаря, тому все на кухні робіть з величезною любов’ю та увагою до домашніх Божеств.

На кухні носіть тільки чистий, неосквернений одяг. Не використовуйте той одяг, який ви носили за межами кухні або у ванній (вбиральні).

Нігті повинні бути коротко підстрижені. Перш, ніж увійти на кухню і почати готувати або прибирати, вимийте руки.

Коли ви знаходитесь на кухні, нічого не кладіть в рот і нічим не торкайтеся рота. Рот не можна полоскати в кухонних раковинах.

На території кухні не можна ні їсти, ні пити.

Якщо ви сильно застудилися або хворієте на інфекційні захворювання, то ви не повинні працювати на кухні.

Якщо ви торкнулися підлоги або сміттєвих контейнерів, вимийте руки.

На кухні шкідливі порожні, не пов’язані зі справою розмови.

Перед тим, як почати працювати, вимийте це місце, а після того, як закінчили роботу, також залиште його чистим.

Будьте уважні та моторні у всьому, що робите на кухні.

Перш, ніж ставити на столи відра, покладіть на поверхню столів тканину або кришки. Будь-які речі, які стикалися з підлогою, на стіл ставити не можна.

Якщо овочі впали на підлогу, вимийте їх. Якщо ж вони торкнулися ваших ніг, їх слід викинути.

Васту-шастра. Їдальня

Їдальня:

  • Найкраще розташування – західна частина будинку. Оскільки керується Сатурном і символічно представляє Bhooteshwara – голод.
  • Між кухнею та їдальнею не бажано мати сходи.
  • Вживати їжу сприятливо обличчям на схід.
  • До того як люди підуть обідати, треба нагодувати звірів і птахів.
  • Двері в їдальню – зі сходу, півночі або заходу. Двері повинні щільно закриватися, не залишаючи щілини внизу (між підлогою та дверима).
  • Обідній стіл не повинен бути круглим, овальної чи іншої неправильної форми. Бажано квадратний або прямокутний. Не присувайте його до стіни.
  • Господарю, його дружині та старшому сину краще сидіти в ПЗ частині кімнати.
  • Холодильник поставте в ПС частині кімнати.
  • Вода – в північно-східному кутку, але не в південно-східному або південно-західному.
  • Поруч з їдальнею не повинно бути туалету. Але тут можна помити посуд (якщо влаштувати кран, але не біля дверей). Поставте умивальник на півночі або сході, щоб вода текла в напрямку ПС кута.
  • Двері в їдальню та вхідні двері в будинок не повинні бути навпроти один одного.
  • Колір стін: світло-блакитний, жовтий, світло-зелений, ніжно-рожевий, блідо-помаранчевий, кремові кольори.
  • Сприятливі дзеркала на С або В стіні.
  • Картини природи, малюнки в їдальні створюють радісну щасливу атмосферу. Схід сонця, краса природи, але без хижих звірів.

Васту-шастра. Місце для сейфа та комори

  • Кубера (багатство) завжди розташований у північну сторону, тому й ця кімната має бути з півночі.
  • Двері мають бути 2 стулкові, не можна розташовувати їх на південному сході, південному заході, північно-заході, півдні. Краще, якщо двері зі сходу чи півночі.
  • Вікно має бути трохи вищим за звичайне, на сході чи на півночі. Висота не повинна бути меншою, ніж в інших кімнатах. Форма краще квадратна чи прямокутна.
  • При вході, навпроти дверей не повинно бути жодних фотографій, картин, зображень. Однак можна розмістити їх на сході чи заході (залежно від розташування дверей).

сейф

  • На північний схід – веде до втрати грошей.
  • На південному заході – втрата на деякий час. Але якщо замок спрямований у південну сторону – може статися нещастя.
  • Північний захід гроші не утримаються в будинку. Краще зберігати гроші в північній частині кімнати в головній будівлі (в самому будинку), поблизу до південної.
  • Сприятливі дні для встановлення сейфа: понеділок, середа, четвер або п’ятниця.
  • Колір стін – якщо можливо жовтий.
  • Головний бог півночі – Кубера та Меркурій. Служіння – має бути кожну середу місячного місяця (у 2 його половині), і кожен четвер та п’ятницю, тоді прийде фінансова стабільність та добробут.
  • Ніде не повинно бути павутиння, це веде до бідності.
  • Не повинен знаходитися так, щоб на нього потрапляли сонячні промені.
  • Коштовності зберігаються на південь і від цього їх кількість збільшуються.

комора

  • Має бути на північному заході, в будинку.
  • Зерна завжди має бути в достатку.
  • Двері розташувати краще не на південному заході, а в будь-якій іншій частині.
  • Висота – як і в інших приміщеннях (північно-західний кут – не вище за інші).
  • Обидва вікна на східній та західній частинах. Двері двостулкові.
  • Колір стін – бажано білий, блакитний або жовтий.
  • Мішки повні зерна або інші запаси повинні зберігатися в південно-західному кутку, а ті, які використовуються щодня – північно-західному.
  • У північно-східній частині має стояти посудина з водою, треба стежити, щоб вона завжди була повна.
  • Олію, гас та ін. – треба зберігати в південно-східному кутку.
  • Молоко, сир та інші молочні продукти повинні зберігатися в південно-східному кутку.
  • Спати в коморі ні вдень, ні вночі не можна, тому що в цей час розум займають сторонні думки.
  • Порожніх місць бути не повинно, а якщо є, поставте тут мішки із зерном або що-небудь ще.
  • У сутінки нічого не повинно залишатися на вулиці, а має бути занесено до комори.

Васту-шастра. Будинок та брахмастхана

  • Будівля має бути розташована або в центрі, або до ПЗ.
  • Кути будинку бажано повинні бути відкриті сонцю.
  • При необхідності додаткова споруда може стояти з ПЗ, але не примикати до основної будівлі. В інших трьох кутах краще нічого не будувати.
  • Зона ПАЙШАЧА має залишатися вільною. Якщо їм немає місця по периметру огорожі, духи перебираються в будинок.
  • Жодна споруда не повинна стикатися із зовнішньою стіною, з тієї ж причини.
  • “П” подібна форма найнебезпечніша; трикутна та Г-подібна не менш небезпечні.
  • Товщина стін повинна дорівнювати 1/16 ширини будівлі, якщо вона цегляна. На дерев’яні будинки це правило не поширюється.
  • Категорично не рекомендується будувати різнорівневі будівлі, це погано позначається на добробуті та достатку, але якщо будувати, то П або З частина повинні бути вищими.
  • Теж правило і до скатів даху – краще симетричний двосхилий. Якщо ні, тоді скат до С або В.

Брахмастхана

Центральне місце в будинку завжди відводиться для внутрішнього двору або залу для релігійних урочистостей.

Якщо будинок розбити на 81 квадрат, то середні 9 і є брахмастхана. Це район навколо пупка Ваступуруші.

Господар повинен піклуватися про брахмастхану. Не повинно бути в її зоні ніякого бруду або відходів. Від цього виникають великі проблеми.

У цій зоні можна влаштувати сімейний вівтар.

Не повинно бути в цій області перегородок, колон, балок, арматури, пожежних пристосувань, енергокомунікацій, туалетів, ліфтів, комор, сходів.

Особливо важливі лінії, які перетинають брахмастхану. Це надзвичайно чутливі енергетичні лінії. На цих лініях є особливі вразливі точки – марми. Це життєво важливі органи та суглоби. Знання про марми використовується при масажі, в хатха-йозі та єдиноборствах.

Марми це точки, в яких лінії перетинають брахмастхану і центри квадратів, через які проходять конасутри.

Якщо вони травмовані цвяхами, кілками, важкими предметами – у господаря будуть проблеми у відповідних частинах тіла.

Загальні правила розміщення та облаштування кімнат.

  • Спальня на ПС призводить до постійних сварок через дрібниці та провокує надмірні витрати.
  • Не ставте ліжко в центрі кімнати.
  • Двері не розташовуйте в ПЗ секторі кімнати.
  • Не спіть головою на Північ і під нависаючими балками.
  • У кімнаті, де навчаються діти, пофарбуйте стіни в світло-зелений колір. Це активізує здатність до концентрації.
  • Для гарного сну замість снодійних пофарбуйте стіни у відтінки блакитного кольору.
  • Всі антресолі, стелажі та шафи для одягу повинні знаходитися з П та З сторін кімнати.
  • Загальне число дверей на поверсі має виражатися парним числом, що не закінчується на 0. Це відноситься також до вікон та вентиляції.

Зона Агні.

ПС зона будинку – це зона агні (вогню), і якщо він не задоволений, то є ймовірність, що в сім’ї будуть засмучення, погане здоров’я, фінансові проблеми та подружні розбіжності.

Щоб задовольнити Агні, треба в ПС кутку встановити ліхтар, або лампу з гнотом або електролампу так, щоб світло було спрямоване прямо в стелю. На С стіні ПС сектора помістити дзеркало. Такі електроприлади, як телевізор, відео, радіо, холодильник, пральну машину – поставити в ПС кутах кімнати.

Васту-шастра. Підвали та льохи

Підвал:

  • Розташовуються на С або В, але не на П, З або ПЗ, оскільки це викличе слабкість господаря або його старшого сина, принесе нещасні випадки в сім’ю. Якщо неможливо цього уникнути, тоді в них можна тільки зберігати продукти, але не можна використовувати як офіс або кабінет.
  • Якщо підвал розташовується в північному напрямку, в них краще зберігати важкі речі (залізні, металеві).
  • Вентиляцію краще розташовувати на північному заході.
  • Знаходження підвалу в північно-західному кутку дає процвітання в справах, хоча можливі проблеми зі здоров’ям або крадіжки.
  • Розташування підвалу на південному заході завдасть шкоди. Такий будинок буде складно продати, бізнес призупиниться, можуть бути нещасні випадки. Погано, якщо підвал розташований на південному заході, також і тим, що може прорвати труби з водою, розташовані в цій частині будинку. Можливі нещасні випадки з головою сім’ї, такі як самогубство.
  • У давнину західна частина в підвалі використовувалася для духу, що відокремлює душу від тіла.
  • Якщо нічого не можна змінити, то, спускаючись туди, нехай люди знаходяться обличчям до півночі. Це сприятливо для бізнесу та роботи.
  • Південно-східний напрямок підвалу приносить вдалий бізнес, успіх у справах, але якщо це готелі, бари та ін. але не приватний будинок.
  • Жити в них не можна. Сонячні промені не потрапляють сюди, тому підвал місце для зберігання, а не для активної життєдіяльності. Але якщо чверть знаходиться над рівнем землі і сюди проникає сонячне світло в період між 7 і 10 годинами ранку, можна використовувати його з певними цілями.

Додатково:

  • Гаражі та сміттєві баки і каналізаційні відстійники краще розташовувати в зоні Ваюв’я – ПЗ. Вони не повинні торкатися стін, що обгороджують територію або фундамент будинку.
  • Гараж можна ще побудувати на ПС, але не на ПЗ. Він не повинен примикати до головної будівлі.
  • Стоянка автомобіля може бути на С або В, але не на ПС. Капот машини слід розташовувати до С або В.

Васту-шастра. Кімната поклоніння

Алтарь:

  • Кімната має розташовуватися в ПС напрямку, або в зоні Брахмастхани. На С теж непогано.
  • Божество має знаходитися на С стіні.
  • Зведення добре оформити у формі купола або піраміди, крім духовного блага людина також отримуватиме оздоровчі сили.
  • Стіни рекомендується фарбувати в білі або світло-блакитні тони.
  • Не слід спати, жити або приймати гостей – це святе місце в будинку.
  • Цей напрямок також ідеальний для зберігання води. Таким чином, підземні водні баки, фільтр тощо. повинні триматися в цьому напрямку.
  • Шафи розташовують уздовж П та З стін.
  • Має дотримуватися ідеальна чистота.
  • Якщо вівтар на кухні, то можна помістити його на ПС, щоб лик божества був звернений на З.
  • Вівтарна може знаходитися тільки на 1 поверсі. Зверху не повинно бути житлових кімнат. В Індії над вівтарем на другому поверсі роблять цементну піраміду, щоб ніхто не ходив над ними і не робив цим образу божествам.

Що можна робити у вівтарній кімнаті?

  • Обов’язок сімейної людини – поклонятися Господу у себе вдома. Це вилікує його від матеріальної прив’язаності і погасить вогонь хтивості в серці.
  • Людина повинна навчитися споглядати чисті об’єкти. На що людина дивиться, того вона й хоче. Тому треба навчитися дивитися на Бога і це вилікує наші очі і позбавить від шкідливих бажань.
  • Найголовніша дія, яка повинна проводитися у вівтарній кімнаті, це спільний спів святих імен Бога.
  • Спільне читання священних писань і зберігання їх у цій кімнаті, нарівні з божеством дуже сприятливо. Священні книги не відмінні від Вівтаря. Їх не можна брати брудними руками або не прополоскавши рот після їжі. Не можна їх читати під час їжі або в туалеті, класти на підлогу. Використовувати як вантаж або підставку, торкатися ногами.
  • Здійснення поклоніння у вівтарній кімнаті одухотворяє тіло людини.

Васту-шастра. Спальні

  • Краще, якщо спальня глави сім’ї (або іншого старшого) розташовується в південно-західному кутку. Це добре також, якщо в кімнаті на південному заході розташовуються одружені люди, або навпаки маленькі діти.
  • Інші спальні можна розміщувати на П, З.
  • ПС – (відношення двояке) призводить до тривалої хвороби.
  • ПС – (відношення двояке) це місце призводить до розбратів та непорозумінь між подружжям, тягне за собою сімейні проблеми.
  • С – не корисне для здоров’я.
  • ПЗ – призводить до безсоння та психічної неврівноваженості.
  • П – загрожує розоренням.
  • Найкраще розміщення дитячої спальні на заході.
  • Нічия спальня не повинна розміщуватися в середині будинку, а форма не повинна бути пірамідальною.
  • Колір стін може бути світло-рожевим, сірим, темно-синім, шоколадним, темно-зеленим (небажано використовувати білий, жовтий). Білий колір краще підійде для стін у храмі.
  • Ліжка не обов’язково ставити вздовж стін, але вони повинні знаходитися в ПЗ кутку кімнати.
  • Шафа господаря, де зберігаються документи, гроші, коштовності може знаходитися в ПЗ частині кімнати, і дверцята повинні відкриватися на П до Кувері, управителю багатства (можлива для цього і північна частина кімнати).
  • Нічний столик повинен бути в східному або північному напрямку.
  • Якщо в кімнаті є і письмовий стіл, то не варто розташовувати його в західній частині, а також у східній.
  • Телевізор, опалення, електромережа (вимикачі, розетки) повинні бути в південно-східному кутку кімнати.
  • Шафу з одягом краще розташувати на ПЗ (є думка, що в південно-західній частині).
  • По можливості двері повинні бути закриті більшу частину часу. Вони повинні бути з будь-якої сторони, крім півдня, краще з П або С. Непогано, якщо в кімнаті маленькі вікна на сході та півночі.
  • Південно-західний кут ніколи не повинен залишатися вільним.
  • Якщо ванна, туалет, роздягальня приєднані до спальні, то вони повинні розташовуватися в ПЗ або ПС.
  • Співвідношення для ліжка 3:5. Воно не повинно бути щільно приставлене до стіни.
  • Розташуйте ліжко так, щоб вставати з правої ноги, а потім рухатися в С напрямку.
  • Довжина ніжок повинна бути від 18 до 27 дюймів. Вони повинні бути прямими і мати основу у вигляді лапи тигра або копита оленя.
  • Не потрібно, щоб у спальні був грошовий сейф або схованка, але якщо він вже є, то розташуйте його подалі від південно-східного, північно-східного, південно-західного та північно-західного кутів, також як від східного та північного напрямків. Добре якщо він зберігається в південному напрямку і відкривається до півночі.
  • У власному будинку людина повинна спати головою до С або П, в гостях можна і до З, але ніколи до П.
  • З дає процвітання, а П – здоров’я.
  • Південь відомий як Ямастан (місце Ямараджа). Після сну ногами до півдня, людина може відчути біль, оніміння в грудях і ногах, може привести до хвороби.
  • У П і С частинах спальні треба залишати більше вільного місця.
  • Не носіть їжу в спальню і не їжте в ліжку.

Васту-шастра. Туалети

  • Найкраще розташування на ПЗ, можливі – захід, північ, південний схід, південь.
  • Туалет повинен розташовуватися за межами головної будівлі.
  • Туалет в будинку не повинен знаходитися в самому центрі будівлі, а також на північному сході, південному заході.
  • ПС – з’єднання Кувери та Індри. Цей напрямок послабить фінансове становище та загальний стан справ господаря.
  • ПЗ – робить людину нерішучою та підриває її здоров’я.
  • Велике вікно в туалеті розташуйте на П, а маленьке на С або З.
  • Зливна яма або каналізація не повинна бути в південному напрямку, але якщо так, вона не повинна бути дуже глибокою.
  • Унітаз (хоча це погано для здоров’я) в туалеті повинен бути на півдні, можливо, і на заході, північному заході і повинен бути звернений до П або С.
  • Дзеркала можуть бути на П та С стінах.
  • Туалет повинен бути на один-два фути вище рівня землі.
  • Двері в туалет повинні бути на сході або півночі.
  • Крани – повинні розташовуватися на південному сході, південному заході.
  • Підлогу в туалеті можна зробити з невеликим нахилом до сходу або півночі.
  • Не бажано використовувати в туалеті мармур та кахель.
  • Колір стін – у світлих тонах.

Колодязь

Колодязь:

  • Копається відразу після вибору місця під будівництво.
  • Зона для колодязя – П або ПС.
  • Через колодязь не повинні проходити енергетичні лінії (конасутри, наді, вамші та лінія від кута будівлі до кута ділянки).
  • Колодязь повинен бути квадратним та глибоким.
  • Колодязь не можна ділити на 2 будинки, тому що для одних він буде вдалим, а для інших ні, хоча можливо для обох розташувати на П.

Каналізація

Каналізація:

  • Не повинна бути на південному сході, північному сході, південному заході.
  • Система повинна бути віддалена в плані на один-два фути від усього (вона не повинна стикатися ні з чим, що поруч).
  • Вода повинна стікати у східну або західну сторони.
  • Можна розташувати каналізаційну систему в північному кутку західного напрямку, але така відстань між нею та іншими об’єктами (стінами) не менше 1-2 футів.
  • Не повинна бути вищою за цоколь.

Водопровід

Водопровід:

  • Водопровід у ванній, кухні – зі сходу або півночі, води не повинно бути до півдня.
  • У туалетах і ванних треба направити злив до заходу або північно-заходу.
  • Водостічний жолоб повинен бути в будь-якій стороні, крім півдня.

Вода на верхньому поверсі:

  • Має бути на заході або південному заході.
  • По можливості не треба розташовувати систему в південно-східній частині – це загрожує втратою грошей.
  • Але розташування на півдні дасть хороший результат.
  • Південно-західне розташування добре тим, що ця частина пана Варуни – покровителя дощу. В цьому випадку немає необхідності визначати розташування між трубами і стінами в 2 фути.
  • Якщо можливо не розташовувати труби в північно-західному напрямку. Але якщо це так – доведеться обмежити розміри і висоту, а такі відстані в 2 фути від північно-східного кута.
  • Бажано не розташовувати систему в середині будівлі – в такому будинку жити не можна.
  • По можливості краще не використовувати пластик.
  • Колір – краще синій або чорний, причому труби, підведені до різних частин – пофарбувати в різні темні кольори (для туалету, ванни, кухні, питної води).

Ванна

Ванна кімната:

  • “Манасара” рекомендує розміщувати її на С, щоб людина обмивалася не тільки водою, але й ранковими променями сонця. Тому на С повинні бути вікна.
  • Якщо С неможливий, тоді на П.
  • Нахил підлоги до ПС, щоб стікала вода.
  • Крани та душ на П, щоб вода стікала до ПС.
  • Ванну можна поставити на З стороні, узголів’ям до П.
  • Двері не можна на ПЗ.
  • Пральну машину поставте на ПЗ – там стояв “пральний камінь”.
  • Підлога повинна бути кам’яна і не слизька.
  • У ванній дзеркала розташовуються на сході або півночі, але тільки не в південній стороні.
  • Одяг повинен знаходитися в північно-західному кутку (розташування шафи).
  • Кольори стін та кахлю у ванній повинні бути білий, світло-блакитний, інші кольори світлих відтінків.
  • Поєднання в 1 кімнаті туалету та ванної не бажано, але якщо це так, то розташувати це приміщення краще на заході або північно-заході.
  • Окрема ванна (лазня) розміщується в ПС кутку ділянки – з електро-піччю та на ПС з дров’яною піччю.
  • Лазня не повинна примикати впритул ні до будівлі, ні до огорожі.

Васту-шастра. Двері та вікна

Махадвара – так називаються вхідні двері в будинок.

  • Ніколи не можна розміщувати вхідні двері в середині будівлі, тому що вони розбивають сім’ю.
  • Кожна сторона будинку ділиться на 9 зон (пад), кожній з яких відповідає один із напівбогів.
  • Усього 32 пади, тому що кутові відносяться до двох сторін і співвідносяться з 28 накшатрами та точками рівнодення та сонцестояння.

4 найкращі зони:

  • С – Індра
  • П – Бріхатакшата
  • З – Кусумаданта
  • П – Бхаллата

Сприятливі зони на Схід:

  • Парджанья – народження дочок
  • Джайянта – фінансова стабільність
  • Індра – царська милість

Сприятлива зона на Південь:

  • Бріхатакшата – збільшення кількості їжі та дітей.

Сприятлива зона на Захід:

  • Кусумаданта – процвітання синів та збільшення багатства
  • Варуна – збільшення багатства

Сприятлива зона на Північ:

  • Мукхья – збільшення багатства та народження синів

  • Бхаллата – володіння всіма чеснотами

  • Сома – здатність до народження дітей та набуття багатства

  • У будинку можна розмістити 4 двері з усіх боків у правильних зонах.

  • Вхідні двері не повинні бути спрямовані на цвинтар. Вони наймасивніші з усіх дверей.

  • Висота повинна мінімум у 2 рази перевищувати її ширину (ідеально 3 ширини).

  • Дверна коробка прямокутна, а над коробом арка.

  • Двері повинні відкриватися назовні за годинниковою стрілкою – і сама будівля, тому що в ній завжди є вівтар, обходять за годинниковою стрілкою.

  • Вони повинні бути привабливі, міцні та важкі та укріплені металевою обшивкою.

  • Вхідні двері необхідно прикрасити зображенням:

    • Куладевати – домашнього божества;
    • Богинею Лакшмі на лотосі, яку слони поливають водою;
    • Корови або теляти у квітковій гірлянді;
    • Омкарою або свастикою.
  • Зображення розташовується на рівні очей того, хто входить.

  • Вічко не сприятливе, а за традицією влаштовують невелике вікно поруч із вхідними дверима.

  • Пороги важливі як захист від комах, так і як гармонізатор енергій різних кімнат.

  • Перед парадними дверима зазвичай роблять сходинки.

Інші двері

  • Перед дверима не повинно бути перешкод: кутів, ліфта, перил сходів, стовпів, колон.
  • Верхня лінія всіх дверей та вікон повинна проходити на одному рівні, крім вхідних дверей, які можуть бути вищими за інші.

4 варіанти розташування дверей:

  • Утсанг – пряме розташування – зовнішні двері на тій же осі, що й внутрішні та відкриваються в тому ж напрямку. Це найсприятливіше положення.

  • Сав’я – розташування праворуч. Зовнішні двері розташовані праворуч від внутрішніх. Це сприятливо.

  • Апсав’я – зовнішні ліворуч від внутрішніх. Це сприятливо.

  • Пристхабханга – заднє розташування. Двері відкриваються назустріч одна одній. Це несприятливо.

  • Двері в будинку не повинні бути шумними.

  • Загальне число дверей, повинно бути парним 2, 4, 6 і т.п. але не повинно закінчуватися на 0 тобто 10, 20 і т.п..

  • Якщо зовнішня сторона дверей зафарбована чорним, власник, ймовірно, повинен зіткнутися з труднощами.

  • Якщо двері мають тріщини або занадто старі, для власника настануть важкі часи та труднощі в суспільстві.

Вікна

  • Число вікон не повинно дорівнювати 10, 20…
  • Площа відкритої поверхні в ПС секторі повинна бути більшою, ніж в ПЗ.

Ворота

  • Якщо ділянка виходить на П – П, ПЗ.
  • Якщо ділянка виходить на С – С, ПС.
  • Якщо ділянка виходить на З – З, ПЗ.

Загальний вплив:

  • С або П ПС – здоров’я та процвітання загалом.
  • С ПС – погане здоров’я та нагальні проблеми.
  • П або З ПЗ – нещасні випадки, фінансові труднощі, погіршення здоров’я особливо у господаря.
  • Перед вхідними дверима зсередини Шріла Прабхупада розташовував бак з Гулаб-джамунами – щоб ніхто не йшов без частування.
  • В одній кімнаті не повинні залишатися представники різних статей наодинці, це можливо, якщо двері відкриті в іншу кімнату, де є люди.
  • Тіло порівнюється з будинком, який горить у вогні матеріальних бажань, а відсутність знання про Бога із замкненими дверима. Харе Крішна маха-мантру порівнюють з ключем від вхідних дверей, який нам передає Крішна по ланцюгу парампари.
  • До дверей малюють рисовим борошном сліди на дорозі, які повинні залучати гостей до будинку. Зустріч гостей створює в будинку сприятливу обстановку для духовного та матеріального розвитку.

Васту-шастра. Сад

Сад:

  • Сад не тільки збільшує силу будівлі, але й приносить спокій його мешканцям.
  • “Врікшаюрведа” радить створювати штучні печери, прикрашені гілками дерев, листям і повзучими рослинами, штучні гори тощо.
  • Посадка плодових і квіткових дерев є благочестивою діяльністю, яка приносить сприятливі плоди.
  • Сад розбивається на ПЗ від будинку.
  • Молоді дерева саджають на великій відстані одне від одного – 4 хасти (1,8 метра).
  • Дерева повинні бути захищені стінами, що обгороджують територію.
  • Масивні листяні дерева садять на ПЗ, але не на ПС (поглинають усі сонячні промені) між ними фруктові, що захищає будинок від полуденного сонця.
  • У ПЗ секторі іноді розбивають сад каменів.
  • Дерева треба садити так, щоб їхнє коріння не проросло у фундамент і не зруйнувало його.
  • У ПС секторі можна посадити лікарські рослини та квіти.
  • Не можна садити дерева перед вхідними дверима.
  • Зрубайте великі дерева в ПС секторі. Увечері проведіть пуджу. А вранці, після пуджі спиляйте, щоб впало на С або П.
  • Великі дерева краще садити не біля будинку, а навколо (утворюючи “огорожу” навколо ділянки), так, щоб коріння не шкодило стінам будинку. Вони мають здатність притягувати сонячні промені. Тому вони повинні бути, щоб “огородити” сонячною енергією будинок.
  • Кімнатні рослини, але не кактуси, троянди або лікувальні рослини, потрібно розташувати з чотирьох боків біля кожної стіни будинку, вони відводять від будинку негативні промені.
  • На 1 кактус, який має демонічну силу, треба посадити 2 інші рослини.
  • Рослини треба розташувати на відстані (не ставити їх поруч).
  • У будинку не повинно бути рослин з берега річки.
  • Не можна приймати рослини від людини, якій ви не симпатизуєте.
  • В’юнкі рослини ростуть тільки в саду.
  • Найкращий час для посадки з 9 ранку до 3 дня.
  • Дерева та чагарники з ягодами біля будинку краще не садити, тому що вони в нічний час виробляють речовину, небезпечну для здоров’я, це може порушити сон.
  • Кактус, бавовна, білі квіти, повинні бути розташовані так, щоб з них вимальовувався кордон ділянки.
  • Є дерева, що володіють сонячною силою. Це всі фруктові дерева. Фрукти уособлюють силу Сонця. Горіхи теж пов’язані з силою Сонця.
  • Такі трави, як лаванда, аніс, розмарин, мускатний горіх, ароматичні трави (аромат, що йде від трави – це теж сила Сонця).

Васту-шастра. Дороги

Дороги:

  • Добре, якщо по обидва боки будинку розташовані дві дороги, паралельні одна одній – Брама Ставаш. Для кожного з тих, хто живе в будинку, це принесе здоров’я, багатство, процвітання.
  • Якщо дороги оточують будинок з 3 сторін з півночі, заходу, сходу – процвітаючий бізнес, щастя.
  • Якщо дороги зі сходу, заходу, півдня – покращення справ жінок, бізнес процвітає.
  • Дороги з півночі, заходу, півдня – щастя, добробут в будинку. Люди, що живуть в такому будинку схильні до творчих професій.
  • Добре якщо дороги зі сходу і півночі – мають спуск, а дороги в північно-східній – підйом, південно-східні, південно-західні, дороги повинні мати підйом.
  • Якщо Південна і західна дороги мають спуск на південний схід і північний захід процвітання в справах.
  • Якщо на схід і північ від будинку 2 дороги, успіх в бізнесі.
  • Дороги зі сходу і півдня – радість, щастя в домі, правильний розподіл доходів.
  • Дороги з півночі і заходу – багатство.
  • Дороги з півдня і заходу – стабільність в справах протягом 10-12 років.
  • Зі сходу і заходу – добробут.
  • Люди, що живуть в будинку, де з півночі і з півдня проходять дороги, набувають сімейного добробуту.
  • Деякі будинки мають по 4 під’їзди. Це означає, що 4 головні напрямки заповнені дорогами точно по кутах. Це в усьому допомагає і сприяє людині у всіх справах.
  • Якщо дороги навколо будинку паралельні одній стороні будинку – це позбавить від проблем і труднощів.
  • Сприятлива наявність дороги зі сходу.
  • Багатство і добробут приносить дорога з півночі.
  • Дорога з західної сторони – швидко приходить успіх в справах.
  • Південна дорога – успіх в справах при роботі в лікарні, ресторані і сприятливо для жінок.

Витішула – дороги, що ведуть до будинку (під’їзні).

  • Добре, якщо дороги біля будинку розташовуються на північному сході (або на півночі і сході окремо), північно-заході (заході), південно-сході (півдні).
  • Дороги з північно-заходу мають північний напрямок, південно-західні – західний напрямок і південний, південно-східні – східний напрямок, але жодна з доріг не повинна починатися прямо від воріт або ганку будинку.
  • Якщо на дорозі біля будинку коли-небудь стався нещасний випадок, такий будинок краще не купувати, навіть якщо такі події бувають рідко.
  • Якщо на якійсь з паралельних доріг в будь-якому з 4 напрямків (північ, південь, захід, схід) стався нещасний випадок поблизу від будинку, і якщо це не під’їзна дорога – не нехтуйте порадою і не купуйте такий будинок.

Окружні дороги:

  • Якщо дорога йде протягом зі сходу на північ і побудована навколо будинку, це може привести до фінансових труднощів.
  • Також не сприятливо, якщо дорога має напрямок зі сходу на південь.
  • Погано відбивається на справах, якщо дорога йде з півдня на захід.
  • А якщо дорога йде з півночі на захід – можуть бути проблеми зі здоров’ям, криза в справах.