fbpx
фундаменти любої складності

БУДІВНИЦТВО ФУНДАМЕНТУ

Перевірені часом майстри
Технагляд на всіх етапах будівництва
Приємні, конкурентні ціни

На якій основі будувати будинок, або які бувають фундаменти?

Будівництво приватного дерев’яного будинку потребує великих тимчасових та грошових витрат, у його конструкції дуже важливо врахувати кожну деталь, особливо при облаштуванні фундаменту. Адже саме від нього залежить надійність та довговічність будинку. Якщо вибір фундаменту для будинку і його зведення зроблено неправильно, це в майбутньому призведе до  маси проблем, які вирішити дуже складно. У світі будівництва існують різні види фундаментів, але вибирати слід аж ніяк не за порадами сусідів та друзів – не зайвою буде консультація фахівця у цій сфері.

Фундаментні роботи

 • Копка траншеї вручну під фундамент

 • Зворотна засипка траншеї для фундаменту

 • Створення щебеневої подушки до 10 см.

 • Створення піщаної подушки з ущільненням для фундаменту

 • Виготовлення та встановлення опалубки для фундаменту

 • Облаштування стрічкового фундаменту

 • Приготування бетонного розчину для фундаменту

 • Армування ж / б пояса для фундаменту

 • Бетонування ж / б поясу вручну (без виготовлення розчину)

 • Облаштування монолітного з / б пояса для фундаменту з міксера

 • Монтаж закладних елементів інженерних мереж

 • Гідроізоляція фундаменту

 • Теплоізоляція фундаменту

 • Монтаж гвинтових паль

 • Монтаж ж / б паль

Конструкція фундаменту залежить від:

 • Типу ґрунту. Якщо ґрунт має хороші фізико-механічні характеристики та несучу здатність, то застосовується або плитний, або стрічковий, або стовпчастий фундамент. Якщо несуча здатність ґрунту мала, є включення сміття, органіки або це водонасичені ґрунти, то доводиться застосовувати пальові, пальово-ростверкові або стрічково-пальові типи. Вони передають навантаження на нижчі ґрунти, що мають більш високі фізико-механічні характеристики
 • Навантаження на фундамент. Якщо навантаження невеликі і однорідні грунти, то застосовуються найбільш дешеві варіанти фундаментів – стрічкові, стрічково-блочні. Вони найтехнологічніші та швидко монтуються
 • Архітектурно-планувальних рішень. При виборі типу фундаменту необхідно враховувати крок вертикальних конструкцій та величину прольотів
 • Рівня ґрунтових вод та наявності паводків
 • Сейсмічності місцевості

Типи фундаментів для приватного будинку

Кожен із типів фундаменту відрізняється технологією зведення, характеристиками, умовами використання.

Основи фундаменту будинку класифікуються на різні види по глибині закладення:

 • Заглиблені – споруджуються на глибині нижче рівня промерзання ґрунту, щоб запобігти їх витріщуванню.
 • Дрібнозаглиблені – занурюються на глибину вище за рівень промерзання ґрунту (зазвичай не більше 0,7 м). Менш ефективно протистоять  морозному пученню, для мінімізації цього ефекту потрібна якісна теплоізоляція.
 • Незаглиблені – споруджуються на рівні землі, для будівництва повноцінних будинків не використовуються. Оптимально підходять для огорож і невеликих будівель з легких матеріалів.

За матеріалами виділяють такі групи фундаменту:

 • з природного каміння, бутові та бутобетонні
 • зі штучного каміння, бетонних блоків, керамічного каміння
 • металеві (пальові)
 • бетонні (залізобетонні, пористі бетонні) та спеціальні

За типом конструкцій виділяють такі типи фундаменту:

Стрічковий фундамент

Є залізобетонною смугою (монолітною або збірною з панелей, блоків), яка йде по периметру, замикаючи контур всієї споруди. Цією смугою зводяться всі несучі стіни будинку. Верхня частина фундаменту називається цоколем. При значній вазі конструкції проводиться облаштування піщано-гравійної подушки під фундамент, що покривається гідроізоляцією. Глибина закладення фундаменту залежить від якості ґрунту та навантажень

Найчастіше застосовується у приватному будівництві для заміських будинків та дач, стіни яких побудовані з бетону, цегли, дерева чи каменю, а також у проекті, яких є підвал чи гараж. Фундамент є популярним у будівництві завдяки простоті його технології та надійності конструкції. Проте фінансові та трудові витрати також збільшуються..

image_стрічковий_фундаментні-роботи_будівельна-компанія-КОЛЕО

Стовпчастий фундамент

Конструкція фундаменту складається з масивних стовпів, виготовлених із цегли, бетону, залізобетону або каменю, які розташовані по кутах споруди, а також у місцях підвищених навантажень (перетин стін). Нижня частина стовпів розширена, для розподілу та зменшення навантажень на слабких ґрунтах. Усі опори пов’язані між собою рамою (ростверком). Простір між стовпами заповнюється щебенем та накривається шаром бетону. Залежно від типу ґрунту, може вимагати спорудження піщаної подушки.

Застосовується для будинків з невеликою масою, що мають легку конструкцію. Наприклад, дерев’яні, панельні чи каркасні будинки з різних видів деревини. Відрізняється відносно невеликою вартістю та швидким зведенням, проте виключає наявність підвалу або цокольного поверху. Даний фундамент не слід будувати на пучинистих ґрунтах, так як у нього погана стійкість при рухомому ґрунті.

image_стовчастий-фундамент_фундаментні-роботи_будівельна-компанія-КОЛЕО

Монолітний фундамент (різновидом є плитний фундамент, плаваючий фундамент)

В основі фундаменту використовують спеціальну монолітну залізобетонну плиту, яку укладають на шар щебеню. Виготовляються такі плити прямо на місці. Як правило, плита не заглиблюється.

На цю плиту спираються всі елементи конструкції, що несуть. Особливість  конструкції полягає в тому, що залізобетонна монолітна плита здатна зміщуватися разом із будовою, компенсуючи коливання ґрунту, через що його і називають «плаваючим». Поверхня під основу фундаменту має бути ідеально рівною. Перевагою цього типу фундаменту є відсутність обмежень під час планування зміни споруди та його міцність. Слід врахувати, що облаштування гідроізоляційного шару є обов’язковою умовою продовження терміну експлуатації будинку.

Застосовується як для спорудження невеликих заміських будинків, котеджів, в яких поверховість не перевищує 3 поверхи, так і для висотних будівель. Плита фундаменту виступає основою підлоги. Це досить надійний вид фундаменту, який витримує високі навантаження і температурні перепади. Його конструкція дає можливість будь-якого перепланування будинку.

Застосовується як для спорудження невеликих заміських будинків, котеджів, в яких поверховість не перевищує 3 поверхи, так і для висотних будівель. Плита фундаменту виступає основою підлоги. Це досить надійний вид фундаменту, який витримує високі навантаження і температурні перепади. Його конструкція дає можливість будь-якого перепланування будинку.

image_плитний-фундамент_фундаментні-роботи_будівельна-компанія-КОЛЕО

Палевий фундамент (на забивних палях)

Є аналогом стовпчастого фундаменту. Має багато модифікацій способів закладання. Основу конструкції фундаменту складають палі – стовпи, які заглиблюють у землю до твердих шарів ґрунту, на які передаються усі навантаження конструкції. Палі можуть виготовлятися із бетону, сталі, дерева. Однак як опори (паль) може використовуватися і азбестова труба, яку заповнюють цементним розчином. Верхня частина паль з’єднується ланцюжком із балок. Труби добре протистоять пученню ґрунту і можуть зменшити витрату бетону.

Використовується у великогабаритному будівництві будівель, мостів, ліній електропередач завдяки підвищеній несучій здатності. До переваг фундаменту відносяться його надійність, довговічність, швидкість монтажу та мінімальне просідання після закінчення часу. Однак пальовий фундамент не застосовується широко у будівництві, оскільки є одним із найдорожчих та трудомістких фундаментів. Вибір даного фундаменту найчастіше відбувається через нестійкість ґрунту, високих ґрунтових вод обраної ділянки, болотисту місцевість або нерівний ландшафт.

image_палевий-фундамент_фундаментні-роботи_будівельна-компанія-КОЛЕО

Палево-гвинтовий фундамент

Зведення конструкції фундаменту здійснюється на гвинтових палях, на ділянках, де високий рівень ґрунтових вод або нестійкий верхній шар ґрунту. Гвинтова паля є сталевою трубою зі спіральною лопатою навколо стовбура, яку загвинчують глибоко в грунт. Її наявність дозволяє ущільнити ґрунт навколо основи палі під землею. Наземна частина всіх паль зрізається на одному рівні і заливається бетонною сумішшю. Характеризується високою несучою здатністю, швидкістю монтажу, і водночас економічністю (витрати можуть бути на 40% меншими, ніж при будівництві стрічкового).

Вибір пальово-гвинтового фундаменту часто обумовлений неможливістю зведення інших видів фундаменту через особливості ґрунту (болотисті, торф’яні або обводнені). Даний вид фундаменту переважно застосовується для будівництва малоповерхових (каркасних, дерев’яних) заміських будинків на складних ландшафтах. Його можна побудувати в стислий термін у будь-яку пору року.

image_палево-гвинтовий-фундамент_фундаментні-роботи_будівельна-компанія-КОЛЕО

За типом складання фундаменти можуть бути:

 • Збірними (з блоків, плит чи балок, з’єднаних цементним розчином)
 • Монолітними (спочатку виготовляється опалубка, потім у неї заливається бетон) – і це найміцніший варіант
 • Комбінованими (збірно-монолітними, монолітно-збірними, як завгодно)

Як бачимо, вибір широкий. Кожен варіант має свої плюси, мінуси та особливості. Тому кожен окремий випадок потребує уважного розгляду.

Гідроізоляція фундаменту

Гідроізоляція захищає фундамент від негативного впливу води та агресивних середовищ. Існують різні види гідроізоляції, проте, найбільш поширені з них: обклеювальна та обмазувальна.

Під обклеювальною гідроізоляцією в даному випадку мається на увазі бітумна рулонна гідроізоляція. А під обмазувальною мастичною бітумною гідроізоляцією.

Утеплення фундаменту

Теплоізоляція фундаментів використовується для збереження тепла в будинку, а також зниження впливу морозного пучення, що впливає на нього. Технологія утеплення залежить від виду основи, її заглиблення тощо.

Як правило, для утеплення основ застосовується фундаментний екструдований пінополістирол, що має підвищену щільність і міцність, що виключає його пошкодження при зворотному засипанні та під впливом тиску ґрунту. Крім самого фундаменту, потрібно якісно теплоізолювати вимощення, яке споруджується по периметру будівлі.

Від чого залежить вартість фундаменту під будівництво будинку?

Вартість будівництва фундаменту залежить насамперед від його типу. Ми з вами розглянули всі основні види фундаментів для приватного будинку, і ви вже могли порівняти їх особливості. Також ціна формується з урахуванням складності будівництва.

Інші чинники, що впливають вартість:

 • габаритні розміри
 • глибина закладання
 • необхідність у комплексних заходах з гідроізоляції (наприклад, при високому УГВ)
 • використовувані матеріали
 • наявність цокольного поверху
image_спеціаліст з екологічного будівництва

Микола

Спеціаліст з еко будівництва

FAQ
FAQ 35%
Онлайн консультація
Онлайн консультація 65%

Ознайомтеся з відповідями на запитання, щодо будівництва, які нам частенько задають. Якщо Ви все таки не отримали відповіді на ваше запитання, звертайтесь, спробую бути корисним.